PŁYTY CD – NOWOŚCI

Zapraszamy do wypożyczania nowych tytułów z oferty płyt CD w Bibliotece Muzycznej. Po szczegóły odsyłamy do katalogu.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Maximus : The Greatest Movie Soundtracks to 75 minut muzyki filmowej w niebanalnych aranżacjach Krzysztofa Lenczowskiego i w nadzwyczaj kreatywnym wykonaniu Maksyma Rzemińskiego z towarzyszeniem Radomskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Dawida Runtza. Najwyższy poziom rozrywki dla miłośników klasyki i muzyki filmowej.

Setna rocznica odzyskania niepodległości jest świetną okazją do przybliżenia melomanom twórczości Ignacego Jana Paderewskiego.
Ten utalentowany kompozytor i światowej sławy pianista dzięki wielu patriotycznym inicjatywom niejednokrotnie zwracał uwagę na znaczenie niepodległej Polski dla Europy. Album wyróżnionego na Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w 2000 r. Radosława Sobczaka w całości poświęcony jest sylwetce polskiego twórcy.
Na program albumu składa się szereg drobnych utworów ze słynnym Menuetem op. 14 nr 1 na czele, oraz monumentalna, trzyczęściowa Sonata fortepianowa es-moll op. 21.
Niewielu artystów w swojej dyskografii może poszczycić się nagraniem tej arcytrudnej kompozycji.

Album Dzieła Chóralne Juliusza Łuciuka nagrany przez Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum pod kierunkiem Janusza Siadlaka to część projektu Muzyczny Pomnik Juliusza Łuciuka, na który składają się też jesienne koncerty stworzone we współpracy z kompozytorem i jego bliskimi. Projekt daje wgląd w życie kompozytora, jego historię oraz historię jego rodu.
Dzieła Chóralne Juliusza Łuciuka to płyta, która powstała przy współpracy z kompozytorem. Czuwał on nad jej realizacją i ostatecznym kształtem pilnując, aby jego myśl kompozytorska została wyrażona przez artystów jak najdokładniej. Znajdują się tu utwory dotąd nierejestrowane na płytach, a także specjalnie dla maestro Janusza Siadlaka skomponowane zupełnie nowe dzieło – Kołysanka o Kołysce do słów Gałczyńskiego.

Feliks Nowowiejski rozpoznawalny jest obecnie głównie jako autor muzyki do Roty Marii Konopnickiej, ewentualnie jako kompozytor muzyki organowej i oratoryjnej. Jego twórczość symfoniczna, przyćmiona przez dorobek piszącego w tym samym czasie Karola Szymanowskiego, jest rzadko wykonywana i do tej pory nie została nigdy zaprezentowana szerszej publiczności w formie płytowej. Album, dzięki staraniom filharmoników poznańskich pod batutą Łukasza Borowicza, wypełnia tę lukę w obrazie polskiej muzyki dwudziestolecia międzywojennego. Prezentujemy w nim symfonie nr II i III Nowowiejskiego (I Symfonia zaginęła).
Pierwszy z tych utworów z rozbudowanymi partiami perkusji jest prawdziwą apologią rytmu, III Symfonia poświęcona bogini tęczy Iris zachwyca pomysłowymi rozwiązaniami instrumentacyjnymi – kolorami orkiestry.

Polish Kaleidoscope 2. – Zebrane na tej płycie utwory na dwa fortepiany stanowią szczególną panoramę polskiej szkoły kompozytorskiej. Komponowane na przestrzeni z górą siedemdziesięciu lat, ukazują rozmaitość kierunków i tendencji artystycznych, bogactwo osobowości twórczych – kalejdoskop niepospolitych talentów. Ale widać też wiele cech łączących tę muzykę; wywodzące się z neoklasycystycznego ducha dążenie do zwięzłości wypowiedzi, dbałość o formę, chętne sięganie do folkloru, motoryka, dominacja pierwiastka rytmicznego oraz zafascynowanie perkusyjnością nowoczesnego fortepianu.
Druga płyta serii A Polish Kaleidoscope dobrze charakteryzuje główny nurt zainteresowań pianistek tworzących RAVEL PIANO DUO, świetnego zespołu, docenianego zarówno w kraju i na świecie.

Made In Poland – Fakt, że muzyka należy do najlepszych polskich dóbr eksportowych, nie ulega wątpliwości przynajmniej od czasów Mikołaja Zieleńskiego, o Fryderyku Chopinie nie wspominając. Nie inaczej dzieje się z plejadą twórców XX wieku, wśród których Karol Szymanowski i Grażyna Bacewicz z pewnością zajmują miejsca czołowe. Ich styl wytyczył szklaki artystyczne na długie lata, stwarzając wzorce – takie jak zainteresowanie folklorem czy dyscyplina formalna i inwencja melodyczna – które wciąż są punktem odniesienia dla współczesnych kompozytorów. Ciekawym przykładem tego jest twórczość Mikołaja Góreckiego, syna słynnego Henryka, czy też członków Atom String Quartet. Na płycie, do której Kwartet został zaproszony przez Orkiestrę Kameralną Leopoldinum, przedstawiamy śmiałe, nie pozbawione elementów improwizacyjnych i folkowych interpretacje muzyczne. Orkiestrę prowadzi od pulpitu jeden z najwybitniejszych polskich skrzypków, Christian Danowicz. Album otrzymał nagrodę Fryderyk 2018 w kategorii Album roku muzyka symfoniczna i koncertująca.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s