SPOTKANIE AUTORSKIE Z DANUTĄ GWIZDALANKĄ

Biblioteka Muzyczna serdecznie zaprasza na spotkanie z Danutą Gwizdalanką, które odbędzie się 19 października 2022 r. o godz. 17.00 w czytelni Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. E. Smołki w Opolu przy ul. Piastowskiej 18. Spotkanie zostanie zilustrowane muzyką na żywo, t.j. poematem „Narcyz” na skrzypce i fortepian z „Mitów op. 30” Karola Szymanowskiego, w wykonaniu Ewy Andruszkiewicz, skrzypce i Agnieszki Gryźlak-Röhrich, fortepian.

Danuta Gwizdalanka, polska muzykolog, autorka książek o muzyce, członkini  Związku Kompozytorów Polskich. Pochodzi z Poznania, gdzie edukację formalną zakończyła dyplomem magisterskim z anglistyki (1981) oraz doktoratem z muzykologii na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (1990; Brzmieniowe aspekty kwartetów smyczkowych Beethovena, Poznań 1991). Pracowała w Teatrze Wielkim w Poznaniu, a następnie w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, by od 1991 roku zająć się wyłącznie pisaniem o muzyce. Niektóre pozycje, jak Przewodnik po muzyce kameralnej (Kraków 1996), okazały się bardzo żywotne. Los innych był znacznie gorszy: podręcznik do wychowania muzycznego w liceach (Muzyka; Warszawa 1997, 1999) po pięciu latach przemielono, gdyż przedmiot wycofano ze szkół; książka istnieje dzisiaj jedynie w tłumaczeniu na litewski (Kowno 1999, 2001). Często pisuje na tematy związane ze społeczną historią muzyki: Muzyka i polityka (Kraków 1999), Muzyka i płeć (Kraków 2001), w perspektywie – „Muzyka i pieniądze”. Efektem paroletnich badań podjętych wraz z Krzysztofem Meyerem nad życiem i twórczością Witolda Lutosławskiego stała się antologia wypowiedzi kompozytora (Postscriptum, Warszawa 1999) oraz dwutomowa monografia życia i twórczości Lutosławskiego: Droga do dojrzałości (Kraków 2003), Droga do mistrzostwa (Kraków 2004) nominowana do nagrody im. J. Długosza w 2005 roku. W latach 2005-2011 nakładem PWM ukazał się czterotomowy podręcznik dla szkół muzycznych Historia muzyki. Ostatnio ukazały się: monografia 100 lat dziejów polskiej muzyki (PWM, 2018) oraz Symfonia na 444 głosy (PWM, 2020) – wdzięczne poszukiwanie klucza do zrozumienia fenomenu muzyki poprzez wypowiedzi ludzi różnych epok i specjalności. Wspólnym mianownikiem tych różnorodnych publikacji jest atrakcyjna narracja, dowcip i swada.

Przyczynkiem do spotkania była m.in. wydana książka autorstwa Danuty Gwizdalanki pt.: „Uwodziciel. Rzecz o Karolu Szymanowskim. O osobie, muzyce, przyjaciołach, wyznawcach i (urojonych) wrogach. O inspiracjach, fascynacjach i fobiach” (PWM, 2020). To intrygująca, monumentalna monografia poświęcona życiu i twórczości Karola Szymanowskiego, którego 140. Rocznicę urodzin obchodzimy w 2022 r.  Autorka przygląda się w niej trudnej do uchwycenia postaci, którą był Karol Szymanowski. Maluje złożony i niejednoznaczny portret, często odbiegający od odlanych z brązu pomników ku czci tego twórcy, jednocześnie szkicując pejzaż barwnych czasów, w jakich kompozytorowi przyszło żyć i cały korowód nietuzinkowych postaci z jego otoczenia. Z książki wyłania się sylwetka człowieka świadomego swego geniuszu, który czuł się niedoceniony, przygniecionego tym, że wyprzedza swą epokę, pragnącego adoracji i pochwał, wewnętrznie rozdartego, kapryśnego i o nieodpartym uroku równocześnie.

19 października, godz. 17:00
czytelnia WBP

Prowadzenie spotkania: Małgorzata Ślusarczyk (Radio Opole)

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s