DNI MONIUSZKOWSKIE

Z okazji obchodów Roku Stanisława Moniuszki w 200. Rocznicę urodzin kompozytora, Biblioteka Muzyczna Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu wspólnie z Państwową Szkołą Muzyczną I i II st. im. F. Chopina w Opolu, organizuje „Dni moniuszkowskie” w ramach, których proponuje:

  • 6 maja 2019 r. – Wystawa: „Stanisław Moniuszko – w 200. Rocznicę urodzin kompozytora” (Mała Galeria WBP, ul. Piastowska 18) – wystawa będzie prezentowana od 6-29 maja

Wystawa zorganizowana z okazji 200. rocznicy urodzin kompozytora i ogłoszenia przez Sejm RP roku 2019 – Rokiem Stanisława Moniuszki, prezentuje poszczególne etapy życia i twórczości kompozytora w formie plansz. W pierwszej kolejności pejzaż dzieciństwa Moniuszki, jego pierwsze olśnienia muzyczne oraz miłość, okres studiów oraz twórczość pieśniarską i religijną. Wystawa prezentuje także pierwszorzędne znaczenie „Śpiewnika domowego” jako programu twórczości kompozytora, ukazuje historię jego największych oper: „Halki” – pierwszej opery narodowej oraz „Strasznego Dworu” jako najdoskonalszego dzieła narodowego. Wystawa przybliża fakt ekspansji muzyki słowiańskiej w Europie na kanwie opery „Halka” oraz podsumowuje znaczenie twórczości Moniuszki.

Wystawę przygotowała Tamara Derda – Biblioteka Muzyczna.

 

  • 6 maja 2019 r. – Wykład: „Znaczenie Stanisława Moniuszki w rozwoju kultury muzycznej w Polsce” – prof. dr hab. Remigiusz Pośpiech (Czytelnia WBP, godz. 17.00, ul. Piastowska 18)

 

  • 9 maja 2019 r. – „Muzyka w Galerii czyli Galeria Muzyki” – koncert uczniów PSM I i II st. im. F. Chopina poświęcony twórczości Stanisława Moniuszki. (Galeria WuBePe, godz. 17.00, ul. Piastowska 20)

 

  • 16 maja 2019 r. – „Muzyka w Klubowym Fotelu” – opera „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki (Biblioteka Muzyczna, Rynek 1, godz. 16.30)

„Muzyka w Klubowym Fotelu” to cykl spotkań prezentujących najważniejsze zbiory muzyczne. Są to ekranizacje oper i baletów, musicali, dokumentalnych filmów muzycznych, prezentujących sylwetki poszczególnych wykonawców muzyki rozrywkowej, fragmenty koncertów muzycznych itp.

W czwartek, 16 maja 2019 r. zaprezentowane zostanie jedno z najważniejszych dzieł narodowych – „Straszny Dwór”, opera w czterech aktach Stanisława Moniuszki. To najdoskonalsze dzieło narodowe skomponowane w latach 1861-1864 z librettem Jana Chęcińskiego. Opera napisana po upadku Powstania Styczniowego jest wielkim, patriotycznym manifestem, a jej premiera w Teatrze Wielkim, w Warszawie, 28 września 1865 roku, zdjęta, po trzecim przedstawieniu z afisza przez carską cenzurę,  przerodziła się w wielką manifestację patriotyczną. Opera, czerpiąc wzorce z „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, ukazuje, zarówno w warstwie literackiej jak i muzycznej piękno staropolskiego obyczaju jak również ideę obowiązku patriotycznego związanego z gotowością do zbrojnego wystąpienia przeciwko wrogom ojczyzny. Na uwagę zasługują również wątki związane z etosem rodziny oraz podkreślające cechę honoru.

Najsłynniejsze i najbardziej znaczące arie opery to m. in. Aria Skołuby z III aktu „Ten zegar stary…”, Aria z kurantem, Stefana z III aktu.

Prezentowane dzieło, to nagrane 8 listopada 2015 r. w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej przedstawienie w wykonaniu Chóru i Orkiestry Teatru Wielkiego, Polskiego Baletu Narodowego i solistów pod dyrekcją Andriya Yurkevycha.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s